Penzión Aqualand    Poprad


MOBIL: ++421-948-007735
EMAIL: aqualand@aqualand.sk
WWW: www.vysoketatry.com/aqualand/
GPS: N 49.059171°
E 20.309182°
ADRESA: Štefánikova 893/32
058 01 Poprad

    Penzión Aqualand Vám ponúka komorné prostredie so službami, ktoré sme prispôsobili na základe Vašich požiadaviek a so štýlom, ktorý splní Vaše očakávania. Uspokojujeme široký okruh cestovateľov, ktorých spája spoločná túžba zažiť na cestách niečo jedinečné.
    Penzión má osem pohodlne zariadených izieb v žiarivých farbách a art décor. Všetky izby majú vysokorýchlostný prístup na internet.
    Penzión Aqualand má vlastnú kaviareň, poskytujúcu vysoko kvalitné služby v štýlovom a intímnom prostredí. Penzión bol vďaka službám, ktoré poskytuje svojim zákazníkom a vďaka dôrazu na detail zaradený v roku 2008 medzi top 20 penziónov Slovenska.

    Penzión sa nachádza v obchodnej časti mesta Poprad, hneď v susedstve AquaCity, najlepšieho ekologického strediska na svete. Penzión je bránou do Vysokých Tatier a zároveň je z neho iba na skok do rôznych kultúrnych a spoločenských zariadení mesta.
    V Penzióne Aqualand sa spája jedinečný vzrušujúci a súčasný dizajn so srdečným servisom, ktorý splní aj vaše tajné želania. Najlepšie bude, keď si sami prídete vyskúšať jeho jedinečný štýl a osviežujúcu atmosféru. Určite vás poteší.

Izby
Spoločenská miestnosť
    V penzióne Aqualand sú pre hostí pripravené dve spoločenské miestnosti. Raňaky podávame denne formou švédskych stolov a vy ste vždy vítaní relaxovať s nami so šálkou čaju, kávy alebo pohárom vína v našej kaviarni.
    Takisto k dispozícii máte aj veľkú zimnú záhradu, ktorú si môžete prenajať na rôzne spoločenské podujatia, školenia a oslavy. Informujte sa na recepcii.
Ponuka izieb
    Penzión Aqualand má osem pohodlne zariadených izieb v žiarivých farbách art décor a pre Vaše potešenie v každej izbe sa nachádza jedno umelecké dielo od lokálneho maliara. Izby sú zariadené dreveným nábytkom od miestnych stolárov. Aqualand si zakladá na tom, že jeho izby žiaria čistotou.
    Všetky izby majú vlastnú kúpeľňu.

    Welcome to Aqualand -an easy going and friendly place to stay.
    Aqualand is freshly designed with art from local artists and common rooms including a dining room, music lounge, TV area and free use kitchen. All of our rooms have private bathrooms with shower are spacious, brightly decorated and kept exceptionally clean during your stay.
    Aqualand is ideally located in the centre of Poprad is a short walking distance to all major attractions, restaurants and bars and and is in the shadow of the High Tatra Mountains. It is also directly next to Aquacity - The World’s leading green resort with outdoor mineral hot springs, an indoor 50m swimming pool and spa facilities. Aqualand, in partnership with Aquacity, is happy to offer a 30% discount on all Aquacity facilities exclusively to our guests.
    Aqualand is owned, managed, and designed by Poprad locals who have done a lot of travelling and know exactly what makes a place great. We will always take the time to help you plan your days in and around Poprad and the High Tatra Mountains. We love living in Slovakia next to the High Tatra mountains and we want to ensure that you have the best possible time in Poprad. We look forward to welcoming you at Aqualand.

    Pension Aqualand offers you a boutique experience with personalized service and style. With 7 rooms and 2 private apartments that range in size from 1 to 7 beds we cater to a wide variety of travelers who are joined by a common desire to have a unique travel experience.
    The Pension was voted one of the top 20 Pensions in Slovakia in 2008 for customer service and fine attention to detail. Blending contemporary design with warmth and intuitive service, Aqualand Pension is uniquely stylish and always fresh, you best come check us out for yourself!

Rooms
Common Rooms
    There are two common rooms for your use at Aqualand Pension. Breakfast is served daily in the Pension dining room and you are always welcome to come relax with some tea, coffee or a glass of wine in the main reception area.
    There is also a large winter garden available if you are hosting a group function or private party, please inquire with Aqualand staff.
Guest Rooms
    The rooms at Aqualand Pension are all uniquely decorated with art from local artists for your enjoyment. The rooms are also furnished with wooden furniture from a local craftsman. During your stay at the Pension you will find exceptionally clean rooms and facilities and sound proof construction to ensure that you have a quiet and comfortable sleep.
    All of the rooms have a private bathroom with shower (en-suite) and range in size from 2 beds to a private apartment with private entrance and patio that sleeps up to 7.


webmaster