Penzión Pažický    Stará Lesná


TELEFÓN: ++421-52-4467715
MOBIL: ++421-903-605780
FAX: ++421-52-4467171
EMAIL: pazicky@pazicky.com
WWW: www.pazicky.com
www.vysoketatry.com/pazicky/
GPS: N 49.146594°
E 20.285649°
ADRESA: 059 52 Stará Lesná 151

    Penzión rodinného typu s veľmi dobrou reputáciou sa nachádza v tichom lesnom prostredí. Penzión Pažický ponúka ubytovanie v 13 izbách, s kapacitou 28 postelí s možnosťou 16 prísteliek. Všetky izby sú zariadené nábytkom z prírodného dreva a majú vlastné sociálne zariadenie (WC a sprchu). Na izbách nechýba ani TV-SAT, prípadne rádio. V pokroví je k dispozícii priestranná 6-8 lôžková izba vybavená kuchynkou s chladničkou.
    Penzión Pažický ponúka okrem ubytovania aj stravovacie služby. Na prízemí sa nachádza reštaurácia s kapacitou 44 stoličiek, s výbornou kuchyňou a poctivými porciami. V letných mesiacoch je možnosť posedenia na terase pred penziónom alebo v krytom záhradnom grile pri jazierku.
    Pre milovníkov športu ponúkame priamo v penzióne stolný tenis, masáže. V okolí 300 m sa nachádzajú krytý bazén, tenisové kurty, detské ihriská, profi fitnes, sauny a soláriá.
    Penzión Pažický ponúka aj konferenčnú miestnosť pre cca 20-30 osôb.

    This family-run, homelike pension, located in a quiet wooded setting, has an excellent reputation for friendliness. Pension Pazicky offers accommodations in its 13 rooms, with a total capacity of 28 beds and up to 16 extra beds. All rooms feature natural wood furniture, and have private WC and shower. Also to be enjoyed in the rooms are satellite televisions and radios. A pleasant attic room with 6 to 8 beds and self-catering kitchen (including refrigerator) is also available.
    Apart from lodging, Penzion Pazicky also provides a full food service. The ground-floor restaurant seats up to 44, and is known for generous portions of good food. In summer months, seating is available on the terrace in front of the building or in the covered barbecue area.
    Sport-lovers can make use of the right in the building, as well as table tennis and massages to round it off. Within 300 meters, indoor swimming pool, tennis courts, children's playgrounds, fitness, saunas and solariums can be made available.
    Penzion Pazicky also offers conference facilities for approximately 20 to 30 people.
    You can write in German, French, English or Russian.


webmaster