A Tátra körút (Cesta Slobody) melletti gyógytelepülés az erdőben a Nagyszalóki-csúcs (Slavkovský tít) D-i lejtőjén.
   
A község területén egy régészeti lelet egy erődfalakkal megerősített település nyomaira bukkant, az úgyn. Sárga-falnál, kb. 1020 m tengerszinti magasságban. Mindmáig nem sikerült megállapítani ki lakta, mire szolgált. Az üvegszerű salak arra utal, hogy az időszámításunk kezdetén lakták. Ez időben a mai Szlovákia északi hegyes részen az úgyn. puhói kultúra népe élt.
   
A település három iparkodó nagyszalóki (Vežký Slavkov) földműves család alapította. Eleinte Tátrafüred (Smokovce) és Csorbató (trbské Pleso) közötti pihenő jellege volt, valamint kiindulópont a Felkai-völgybe és környékére.
   
Dr. Guhr Mihály (1873-1933) orvos-klimatológus, az egyik alapító család sarja, vezetése alatt a XIX. század végén tüdőbaj gyógyítására váltott, mivel azonban Guhr nagyon érdeklődött a turizmus és a síelés iránt, továbbra is lehetőség volt turistáskodni. A szanatóriumok egyre bővültek, különösen 1925-ben az új épület megépítésével. Ekkor Guhr a gyógyprogramot is bővítette: Basedow kórt és asztmát is gyógyított ezután.
   
A mai felújított szanatórium Jiří Wolker nevét viseli, egyike a tüdőbajt és légúti betegségeket gyógyító tátrai intézményeknek.
   
A település keleti részén 1912-ben építették a Tátrai-ház nevű panziót, ez is ma a tátraszéplaki gyógyintézmények egyik épülete.
   
A településen élt Boruth Andor (1873-1955) festőművész, kiváló portréfestő, de tátrai tájfestő is. Itt kezelték Jiří Wolker (1900-1924) cseh költőt, az ittléte tükröződött halála előtt írt verseiben. A közeli erdőparkban, a költő kedvelt pihenőhelyén 1949-ben helyezték el mellszobrát, amelyet V. Kýna alkotott.
MEGJEGYZÉS: A település közigazgatásilag Magastátra város része.