Poprad jest administracyjnym, gospodarczym i kulturalnym centrum regionu pod Tatrami. Miasto jest położone w południowo-zachodniej części Popradzkiej Kotliny, przez którą przepływa rzeka Poprad.
   
Do Popradu należą cztery, początkowe samodzielne, miejscowości. W roku 1945 do Popradu dołączono Spiską Sobotę i Wielką, w roku 1960 Straże Pod Tatrami a od roku 1977 Matejowce. W dolinie miasta leży sanatorium Kvetnica.
   
Początki osiedlenia sięgają prehistorii. Poprad powstał w pierwszej połowie XIII w. i od razu odgrywał ważną rolę ze względu na położenie na skrzyżowaniu ważnych szlaków. Miasto należało do mniejszych miast Związku Spiskich Sasów. Od XVI do XVIII w. w dolinie wokół miasta wydobywano rudę miedzi. W XVIII w. miasto zyskało prawo targu. Mieszkańcy zajmowali się przede wszystkim rolnictwem i drobnym rzemiosłem. W roku 1692 powstały zakłady papiernicze, najstarsze przedsiębiorstwo w mieście. Ważną cezurą rozwoju miasta było doprowadzenie do miasta linii kolejowej z Koszyc do Bohumina w roku 1871. W Poradzie znajduje się wczesnogotycki kościół św. Egidia z XIII w (z pierwotnej budowy zachowała się wieża, część nawy i prezbiterium) z freskami z XV w. Przy kościele jest renesansowa dzwonnica z roku 1658.
Uwaga: Miasto Poprad ma miejskie części Kvetnica, Matejovce, Spiska Sobota, Straże Pod Tatrami i Wielka.