Położona najdalej na zachód tatrzańska osada turystyczna na pograniczu Tatr Wysokich i Zachodnich.
   
Historyczne początki miejscowości sięgają XV wieku i łączą się z krywańskim górnictwem. Od XVII wieku pasły się tu przybylińskie stada. W kolibach pasterskich znajdowali nocleg także pierwsi turyści. W roku 1871 powstała leśniczówka Nadbańska, krótko potem powstał tartak i młyn do kruszenia kory świerkowej dla fabryki w Liptowskim Gródku. W końcu XIX turyści z Liptowskiego Mikulasza włączyli Podbańską do programu budowy Liptowskich uzdrowisk, ale dopiero w 1925 r. udało się zbudować skromną turystyczną noclegownię. W tym samym czasie przystosowano do użytku szlak leśny ze Szczyrbskiego Jeziora przez Trzy Źródła na Podbańską.
   
Krótko po II wojnie światowej zbudowano w ramach tzw. Leśnych Zakładów Młodzieżowych 10 drewnianych domków z murowanymi fundamentami i oświetleniem elektrycznym. Jeden domek był wyposażony jako jadalnia a pozostałe jako baraki mieszkalne. W sierpniu 1956 r. odbył się tu II ogólnokrajowy zlot turystów (4000 uczestników). Później osada rozrosła się w nowoczesny ośrodek turystyczno - narciarski. Przed mistrzostwami świata w 1970 roku oddano do eksploatacji hotele Krywań i Permon, a poniżej Podbańskiej powstała duża kolonia domków letniskowych.
   
Podbańska wraz z okolicą była w czasie Słowackiego Powstania Narodowego znanym ośrodkiem działalności partyzanckiej oddziały Wysokie Tatry. Przebieg walk unaocznia metalowa mapa plastyczna na centralnym parkingu.