Łuczywna znajduje się w zachodniej części Kotliny Popradzkiej z widokiem na środkową i zachodnią część Wysokich Tatr. Leży na wysokości 750 m. n.p.m.
   
Pierwotna nazwa Leuchva pochodzi z początku XV wieku. Jej właścicielami byli różni obszarnicy i szlachcice. Łuczywna pamięta też pobyt króla Macieja Korwina. Do jej dziejów zapisały się znacząco hrabiowskie rodziny Tökölyich i Szakmáryich. Niektórzy spośród nich wybrali park miejscowego kasztelu na miejsce swego ostatniego pochówku. Ich szczątki znajdują się w grobowcu. Obecny park jest renesansowy a zawiera kasztel z początku XVII wieku.
   
Miejscowość posiada dwa kościoły: katolicki i ewangelicki. Kościół romańsko-gotycki jest poświęcony św. Marcinowi. Kościół ewangelicki pochodzi z roku 1815. W części ołtarzowej znajduje się obraz autorstwa P.M.Bohúňa z roku 1872.
   
W latach 1866-1872 hrabia Danáth Várady-Szakmáry postanowił w pobliżu wsi zbudować drewniany hotel i 26 hektarów lasu przeznaczył na park. Hotel i park stanowiły podstawę utworzenia uzdrowiska leczniczego. Przyjeżdżali tu zwłaszcza ci pacjenci, którym zalecano hydroterapię oraz podgórski, niezbyt ostry klimat (815 m. n.p.m.).
   
Do obszaru gminy należy Dolina Łopuszna, znana ze swoich rekreacyjnych i sportowych urządzeń, przeznaczonych zarówno do letniego jak i zimowego wypoczynku. Bliskość lasu daje okazję do odbywania krótszych i dłuższych spacerów, połączonych z poznawaniem przepięknej i rzadkiej miejscowej fauny i flory.