Typowa miejscowość z terenu górnego Spisza, leżąca przy drodze z Popradu do Kieżmarku, 8 km na północny-wschód od Popradu.
   
Poprzedniczką obecnej wsi była lateńska siedziba ludu kultury puchowskiej. Miejscowość wzmiankuje się w roku 1257 jako villę Supch. Pierwotni mieszkańcy byli psiarzami w królewskich rewirach łowieckich. Później ludność przestawiła się na rolnictwo, tkactwo, rzemiosło oraz handel.
   
Przed I wojną światową mieściła się w Huncowcach szkoła rabinacka, założona pod koniec XVIII wieku. Mieszkał tu znany zoolog, obrońca przyrody i publicysta Ernest Bethlenfalvy (1879-1955).
   
W miejscowości znajduje się romański kościół rzymskokatolicki, dawny klasztor z połowy XIII wieku. Z pierwotnej budowli zachowała się jedynie wieża, pozostałości zostały poddane w XIV i XV wieku gotyckiej przebudowie. Barokowo-klasycystyczne wnętrze pochodzi z okresu od XVII do XIX wieku.
   
Znajduje się tu także późnoklasycystyczny kościół ewangelicki z 1859 r., budynek dawnej synagogi zbudowany w 1821 r. w stylu późnego klasycyzmu oraz rokokowo-klasycystyczny dwór z mansardowym dachem z II połowy XVIII wieku.